Dnes je:LEN SETÝ – Linum usitatissimum


Také malé květy, když je jich mnoho, mohou potěšit oko a zkrášlit okolí. To si jistě uvědomíme, když zahlédneme rozkvetlé pole lnu. Len je prastarou kulturní rostlinou, která má i u nás bohatou tradici a dodnes se pěstuje. Semeno lnu nebo olej se dá běžně koupit ve specializovaných prodejnách. Při léčivých účincích lnu se spojuje hodnota látek, které obsahuje, s mechanickým působením v trávicím traktu.

Semeno má totiž schopnost při trávení zvětšovat svůj objem, a tím vytvořit ve střevech potřebný tlak k aktivizování jejich zastavené činnosti. Současně obsah látek léčí v žaludku zánět, vředy a pomáhá při rakovině. Len je výborným lékem k zevnímu použití, semeno se přikládá na různá bolavá místa, lněným olejem potíráme popáleniny a drobná poranění na pokožce. Len obsahuje látky, které jsou mírně jedovaté, proto při vnitřním užívání nepřekračujeme doporučené dávky.

Len je užitečná rostlina, kterou znali už staří Egypťané. Na nástěnných malbách egyptských chrámů najdeme zobrazený celý postup výroby lněného plátna. Jako léčivou rostlinu doporučoval len už Hippokrates a léčil jím záněty sliznic. Na vesnicích bývalo zvykem, že kmotr dal děvčátku do kolébky jako dar lněná semínka, aby z něj vyrostla dobrá hospodyně.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist