Dnes je:LÉKOŘICE LYSÁ – Glycyrrhiza glabra


Pojmenovaná je podle mimořádně sladkého kořene, z něhož se vyrábějí bonbóny proti kašli a černé cukrářské tyčinky – pendreky. Pochází ze Středomoří, u nás se jen pěstuje, kořenová droga se běžně prodává v lékárně. Lékořice je oblíbená i v cukrářském a potravinářském průmyslu.Dobré léčivé vlastnosti lékořice se uplatňují hlavně u dýchacích orgánů, protože výborně rozpouštějí hleny, čímž ulehčují odkašlávání.

Lékořice je mírně močopudná, změkčuje stolici, upravuje látkovou přeměnu, chrání játra před otravami, podporuje činnost nadledvinek, uklidňuje a posiluje. Proto, ale i kvůli své sladkosti, se stala oblíbenou přísadou do čajů a jiných medikamentů. Oblíbená sladkost této bylinky má však i některé nepříjemné vedlejší účinky, proto ji samostatně ani dlouhodobě nepoužíváme a vyloučíme během těhotenství a kojení.

Lékořice je stará rostlina, zmínky o ní se objevují už na egyptských papyrusech, asyr-skýcb tabulkách i v čínských herbářích. Její latinský název pochází z řečtiny a znamená sladký, lepkavý kořen. Lékořice se využívá také při zpracování cigaretového a šňupacího tabáku a v lihovarnictví, kde se z ní vyrábějí likéry.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist