Dnes je:KOZLÍK LÉKAŘSKÝ – Valeriana officinalis


Tuto zvláštní bylinku najdeme na vlhkých loukách, kolem potůčků, v křovinách a příkopech. Poznáme ji podle nezvyklé, těžce charakterizované vůně kořene, která při sušení ještě zesílí. Kořen je předmětem sběru, můžeme jej však běžně koupit, a to i v praktické formě tinktury.Kozlík považujeme za nejúčinnější rostlinný lék na nervovou soustavu.

Pomáhá při všech problémech nervového původu od stresu, nervozity, psychické vyčerpanosti až po duševní nemoci. Současně uklidňuje srdce, žaludek, různé druhy křečí a bolestí. Jeho dobrou vlastností je, že nervovou soustavu stabilizuje, tedy uklidňuje nervozitu, ale při apatii podněcuje k aktivitě. Silné působení kozlíku využíváme opatrně, jen po kapkách podle receptů, neboť přehnaným působením na nervovou soustavu ji můžeme místo uklidnění ještě více podráždit.

Pojmenování kozlíku valere pochází z latiny a znamená být zdravý. Nať kozlíku dávali rodičce do postele, aby zahnali zlé duchy, kteří by mohli novorozenému dítěti u-blížit. Tradovalo se také, že svazek kozliku zavěšený nade dveřmi se rozhoupe, když práh domu překročí zlý člověk. Podle starých pověr prášek získaný z kořene kozlíku rozmíchaný ve sklenici vína pomůže navrátit lásku milované osoby.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist