Dnes je:KOPŘIVA DVOUDOMÁ – Urtica dioica


Všudypřítomná kopřiva, která při doteku nepříjemně pálí, vyvolává u většiny lidí nevoli. Ale jen od té doby, dokud nepotřebují její mimořádnou léčivou sílu. Potom se z nich stanou její obdivovatelé a najdou v ní i kousek bylinkové krásy. Jen co roztaje sníh, začnou vyrůstat první kopřivy a už je můžeme sbírat. Čerstvé mladé koncové výhonky máme k dispozici až do pozdního podzimu. Droga i výrobky z ní se dají běžně koupit.Chvála kopřivy nemá konce a bylinkáři ji řadí mezi nejlepší rostlinné léky.

Nejcennější je její vliv na krvetvorbu. Podporuje tvorbu červených krvinek, dodává železo, zlepšuje krevní obraz, čistí krev, což se projeví v celém organismu, ale hlavně dobře působí při kožních vyrážkách, akné a bolestech kloubů. Kopřivový čaj je močopudný, čímž je určen revmatikům a lidem, kteří trpí nemocemi ledvin. Zlepšuje peristalti-ku – funkci střev a podporuje tvorbu mateřského mléka. Zevně je kopřiva osvědčeným lékem na vlasy, šlehání natí zlepšuje prokrvení různých částí těla a odstraňuje revmatické bolesti.Protože kopřiva nemá žádné nepříznivé účinky, doporučuje se užívat ji i preventivně, nejlépe v čerstvém stavu.

Název kopřivy pochází z latinského uro, což znamená pálím. Kopřiva nasbíraná na sv.Jana se kladla do oken a za prahy domů, aby chránila před zlými silami. Chcete-li ochránit úrodu před housenkami, zakopejte do každého rohu právě zoraného pole nať kopřivy.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist