Dnes je:KAKOST SMRDUTÝ – Geranium robertianum


Své hanlivé pojmenování dostal kakost kvůli nepříjemnému zápachu, ten se po usušení značně zmírní. To je ale jediná špatná vlastnost této milé bylinky, s níž se v naší přírodě potkáváme často, a to v zastíněných vlhkých lesích a roklinách. Kvetoucí nať můžeme sbírat, dokud má ještě pěkné květy. Droga se dá občas i koupit.

Kvůli svým stahujícím účinkům je kakost vhodný do čajových směsí na zastavení krvácení a průjmu. Je močopudný a slouží k rozpouštění močových kamenů, při krvi v močí a bolestech močových orgánů. Několik bylinkových receptů doporučuje kakost jako součást čajových směsí k podpoře léčby rakoviny. Teplé kašovité obklady s troškou masti se přikládají zevně na otoky, nervové záněty, ekzémy a vředy. Kakost nemá žádné nepříznivé působení, ale je dost silný, proto jej používáme s mírou a ne dlouhodobě.

Vědecký název kakostu byl kvůli dlouhým zobákovitým plodům odvozen od řeckého gerano – jeřáb. Druhý název robertianum je na počest sv. Roberta, salzburského biskupa, který žil v 17. století a byl velkým propagátorem jeho léčivých účinků. Chtěla-li děvčata vědět, zda se ještě v tom roce vdají, uvila věneček z routy a kakostu a hodila ho do koruny stromu. Když se tam zachytil, mohla chystat výbavu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist