Dnes je:JMELÍ BÍLÉ – Viscum album


Jmelí je rostlinný parazit, který se přiživuje na stromech a bere jim životodárnou mízu. I když ho v přírodě nacházíme často, obvykle je vysoko a nedá se na něj dosáhnout, proto se sbírá na místech těžby ze spadlých stromů. Drogu tvoří jen měkké části listů, bez bobulí, můžeme ji bez námahy koupit v lékárně. V současné době stresů, vysokých a nízkých krevních tlaků, má jmelí mimořádný význam. Stejně jako česnek dokáže totiž regulovat krevní tlak, tedy vysoký snižovat a nízký zvyšovat, čehož dosáhne tím, že změkčuje a odstraňuje vápenaté usazeniny v krevních cestách.

Tím se stává prvotřídním preventivním prostředkem proti tolik obávaným infarktům. Kromě tohoto dobrého účinku také posiluje srdeční sval, pomáhá v klimakteriu, při neplodnosti, při pocitech strachu, nervozitě a epilepsii, zastavuje krvácení a zvyšuje imunitu. Jmelí patří mezi mírně jedovaté rostliny, proto ho užíváme velmi opatrné, v žádném případě nezvyšujeme doporučené dávky. Nejlépe se užívá formou kapek, které přidáváme do čajových směsí. Jeho preventivní protiinfarktové působení využíváme opakovaně, ale jen v malých dávkách, neboť je to silná rostlina, která může být při předávkování nebezpečná.

Název jmelí pochází z latiny – viscum znamená lep. Jmelí má drobné bílé plody, které jsou na dotek lepkavé. Aby se na svém hostiteli mohlo usadit, musí tam zůstat dostatečně dlouho a zapustit zvláštní kořeny. Jmelí bylo odnepaměti magickou rostlinou, připisovala se mu zázračná moc. Keltští kněží odsekávali na Nový rok zlatým srpem větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. I dnes najdeme jmelí během vánočních svátků skoro v každé domácnosti.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist