Dnes je:JÍROVEC MAĎAL – Aesculus hippocastanum


Rozkvetlý jírovec patří mezi nejkrásnější stromy, proto se často vyskytuje v parcích a kolem cest. K léčebným účelům slouží květy, mladé listy, na podzim i plody, známé kaštany. Čaj z jírovce prokrvuje všechny orgány těla, snižuje srážlivost krve, roztahuje cévy a tepny. Má i protizánětlivé účinky a pomáhá při menstruačních potížích.

Hlavní uplatnění jírovce v bylinkářské praxi je zevně proti revmatismu, ischiasu, na křečové žíly, záněty žil, trombózu a poruchy lymfatického oběhu, kde patří k nej-lepším rostlinným lékům.Jírovec vnitřně samostatně neužíváme, protože v silnějších dávkách může vyvolat bolestí hlavy a zvracení, v čajových směsích toto nebezpečí nehrozí.

Do Evropy se jírovec dostal v 16. století z Turecka, kde už tehdy sloužil při léčbě dýchá-vičnosti koní. Jako léčivou rostlinu ho prvně popsal Matthioli v 16. století. Semena jírovce – známé kaštany –obsahují kumarin, díky němuž jsou jednou ze složek opalovacích krémů, protože tato látka chrání před ultrafialovým zářením. Kaštany bychom měli nosit stále v kapse, protože prý chrání před zlem. Jsou účinné tak dlouho, dokud neztratí lesk.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist