Dnes je:JINAN DVOULALOČNÝ – Ginkgo biloba


Je to posvátný strom, jehož vzhled a tvar listů je v rostlinné říši ojedinělý. Proto se i u nás vysazuje jako okrasný strom v parcích a zahradách. Listy jinanu se získávají těžce, proto drogu kupujeme v lékárně, nejlépe už ve formě notových produktů. Jinan se stal populárním zásluhou schopnosti zlepšovat prostupnost stěn krevních vlásečnic, a tím krevní oběh. Roztahuje cévy a zrychluje průtok krve, což se zvlášť projevuje v mozku.

Slouží také jako prevence kornatění tepen, odstraňuje pocit chladu rukou a nohou, předchází odumírání tkání při jejich nedostatečném zásobování krví. U jinanu se nezjistily žádné nepříznivé účinky, přítomná živice však dráždí žaludek, proto upřednostníme hotové výrobky, u nichž je odstraněna, a ty můžeme užívat bez obav.

Jinan pochází z Číny a Japonska, kde ho s oblibou vysazovali před chrámy. Botanicky nepatří mezi listnaté, ani jehličnaté stromy. Zachoval se jako jediný ze skupiny stromů, které rostly už v druhohorách před dvěma sty miliony lety. V Americe nazývají jinan „stromem dívčích vlasů“.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist