Dnes je:JETEL LUČNÍ – Trifolium pratense


V téměř všudypřítomném jeteli, který se nám hlásí purpurovými okvětními hlavičkami, se vyplatí pozorně hledat, neboť se nám může podařit najít čtyřlístek pro štěstí. V naší přírodě roste více než třicet druhů jetele. Kromě jetele lučního se v bylinkářské praxi používají i příbuzné druhy – jetel rolní (Trifolium arvensé) a jetel plazivý (Trifolium repens), ale jejich léčivé ú-činky nejsou stejné. Jetelovou drogu tvoří celá horní část kvetoucí natě, kterou kromě volné přírody najdeme i na polích, neboť je často pěstován jako krmení.

Jetelový čaj působí především na trávicí ústrojí. Dezinfikuje vnitřní orgány, čistí krev, osvědčil se při průjmech, jako přísada do čajů k zastavení zvracení a při nadměrném vylučování slin. Jeho nejcennější vlastností je příznivý účinek na pankreas. Zevně se využívají dezinfekční účinky jetele k omývání ekzémů, vyrážek a drobných poranění kůže. Oblíbené jsou jetelové koupele, jejich výhodou je, že se dá lehce a rychle nasbírat i větší množství této drogy. Jetel je úplně neškodný, čaj můžeme pít v obvyklém dávkování bez obav, pro jeho dobré vlastností jej bylinkáři používají jako častou přísadu do čajových směsí při poruchách trávení.

Jetel žije v symbióze s bakteriemi, které přijímají ze vzduchu dusík, proto se stává dobrou rostlinou na zelené hnojivo. Její latinské pojmenování trifolium znamená tři lístky - trojlístek. Ale občas vyroste jako čtyřlístek. V po¬rostu jeteliny ho musíme hledat a pečlivé si jej uložit - přináší Štěstí.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist