Dnes je:JATERNÍK TROJLALOČNÝ – Hepatica nobilis


Tato milá bylinka je jedním ze symbolů předjarního lesa, když začne ožívat po tání sněhu. Zpočátku se objeví drobné, ale bohaté květy, listy až později, tehdy se celá rostlina sbírá. Musíme ji však chránit, proto si drogu koupíme ve specializovaném obchodě s bylinami. Svůj název jaterník dostal podle osvědčeného příznivého účinku na játra, proto by neměl chybět v žádné čajové směsi kvůli jeho preventivnímu a léčebnému působení.

Je výbornou přísadou do čajů na žlučníkové kameny a písek, ke zlepšení činnosti sleziny, pankreasu a nemoci močových orgánů. Jaterník je dobrá a spolehlivá bylinka, kterou můžeme bez obav užívat i samostatně. I když na játra máme i několik dalších velmi dobrých bylinek, doporučuje se jejich střídání a užívání v různých směsích.

Jaterník byl pojmenován podle řeckého hepar-játra, v souladu s tzv. naukou o signatuře, neboť jeho listy mají tvar podobný játrům. I když tato teorie nemá opodstatnění, v případě jaterníku to náhodou vyšlo, patří mezi nejlepší rostlinné léky na tento orgán.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist