Dnes je:JABLEČNÍK OBECNÝ – Marrubium vulgare


Tuto bylinku ve volné přírodě nenajdeme, ale poněvadž patří k nejstarším léčivým rostlinám, často se pěstuje a dá se také koupit. Drogu tvoří celá nať, kterou sbíráme na začátku rozkvětu. Už antičtí léčitelé používali jablečník jako o-svědčený lék na srdce. Uklidňuje srdeční arytmii a posiluje činnost srdce, jeho účinky jsou podobné hlohu, s nímž se často kombinuje. .

Jeho hořká chuť se dobře uplatňuje i v trávicím traktu. Můžeme jej přidávat do čajových směsí ke zlepšení trávení, na nemoci jater a žlučníku. Jablečník je spolehlivá bylinka, kterou můžeme užívat bez obav i dlouhodobě. Jeho široké léčebné uplatnění bychom měli více využívat preventivně

Pojmenování marrubium pochází z hebrejského mab-nob, což znamená hořká šťáva. Hořká chuť trávy spojená s příjemnou jablečnou vůní jsou pro jablečník charakteristické. Jablečník patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Egypťané ho nazývali „býčí krev“ a používali jako účinný prostředek proti různým druhům jedů a proti astma. Ve středověku sloužil hlavně proti tuberkulóze.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist