Dnes je:HLUCHAVKA BÍLÁ – Lamium album


Je podobná neoblíbené kopřivě a také roste všude kolem nás, avšak tato bylinka nepálí a má i pěkné bílé květy, které jako prstýnky obtáčejí stonek. Ty jsou i oficiální drogou, kterou koupíme v lékárně, pro náročnost sběru však můžeme v domácích podmínkách používat i celé vrcholky kvetoucí natě. Hluchavka patří mezi všeobecně prospěšné bylinky, které se v lidovém léčitelství uplatňují hlavně na pohlavní orgány.

Při ženských potížích posilují dělohu, pomáhají při jejím zánětu, výtoku a menstruačních problémech. Muži mají nejčastěji problémy s prostatou, zde hluchavka uvolňuje močové cesty a ulehčuje močení. Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, přitom zvyšuje metabolismus, prospívá dýchacím orgánům a uklidňuje. Mladé lístečky hluchavky přidáváme do vitaminových salátů, neboť hluchavka má jen dobré vlastnosti a můžeme ji užívat nepřetržitě.

Už starověcí lékaři rozlišovali pálivou a nepálivou kopřivu tou byla hluchavka. Dioscorides ji radil použít po kousnutí divokou zvěří. Ve středověku se hluchavka nazývala „mrtvá kopřivou a sloužila na nemoci ucha a dýchacích orgánů. Její blahodárné účinky na ženské orgány byly objeveny až v minulém století.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist