Dnes je:HLOH OBECNÝ – Crataegus laevigata


Rozkvetlé keříčky hlohu dokáží bohatými bílými květy navodit v přírodě atmosféru zasněžené krajiny. K léčebnému použití sbíráme květy nebo na podzim plody také z příbuzného, někdy těžce rozeznatelného, hlohu jednosemenné-ho (Crataegus monogyna). Hloh jako často používanou léčivou rostlinu dostaneme i v lékárně a prodejnách s bylinkami.Podle zkušených bylinkářů je hloh hotovým požehnáním pro nemocné srdce. Posiluje a pro-krvujc srdeční sval, uklidňuje bušem a arytmiá, roztahuje věnčité cévy, pomáhá při angíně pectoris.

Přitom také zlepšuje krevní oběh, reguluje tlak krve a doporučuje se jako nejlepší preventivní lék pro manažery, podnikatele, politiky a vůbec lidi s vysokým pracovním nasazením. Hloh působí jemně a pomalu, jeho účinky se projevují až po dlouhodobějším užívání, ale pak jsou trvalé. Po odborné konzultaci se dá užívat, i když bereme nepříliš silné léky. Dlouhodobé používání hlohu se doporučuje i preventivně, ale bezpodmínečně hned po prvních příznacích srdečních potíží.

Keř hlohu se dožívá až pěti set let. Předpokládá se, že z hlohu byla uvita Kristova trnová koruna. Ze dřeva hlohu se stavěly pohřební hranice, neboť se věřilo, že prostřednictvím tmu se duše mrtvého o-svobodí od hříchů a dostane se do nebe. Z dávných dob pochází také pověra, že když těhotnou ženu udeří třikrát kořenem hlohu, dítě už nedonosi.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist