Dnes je:HEŘMÁNEK PRAVÝ – Matricaria recutita


Kdybychom měli jen jedinou bylinkou představit léčivou sílu přírody, asi bychom si vybrali heřmánek. Tato určitě nejznámější léčivá rostlina se kolem nás vyskytuje často, na místech, kde roste ve skupinách, září do daleka a líbezně voní. Heřmánek je základní léčivou bylinkou v naší domácí lékárničce, proto si jej nasbíráme nebo koupíme, ale máme jej vždy po ruce. Heřmánek vděčí svému dominantnímu postavení mezi léčivými rostlinami díky silnému dezinfekčnímu a protizánětlivému

působení, což je prospěšné při léčení téměř všech nemocí. Ničí choroboplodné bakterie v trávicím traktu, uklidňuje a uvolňuje křeče. Velmi dobře působí v dětském organismu, heřmánkový čaj můžeme dětem přidávat do mléka už od kojeneckého věku. Zevně má heřmánek široké uplatnění při zánětech, ekzémech, na hojení vředů, ran a popálenin. Je základní součástí inhalačních směsí a bylinkových koupelí, výtažek z heřmánkové silice – modrý azulen – je oblíbený v kosmetice. V heřmánku se spojuje výrazný a všestranný léčivý účinek s jemným působením a úplnou neškodností. Můžeme ho proto v běžných terapeutických dávkách užívat bez omezení.

Latinský název heřmánku matricaria – matka, vychází ze způsobu jeho uplatnění –oddávna se užíval při ženských potížích. Heřmánek je „lékařem“ nejen lidí, ale i rostlin. Chceme-li, aby nám květiny ve váze déle vydržely, přidejme do vody trochu heřmánkového čaje.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist