Dnes je:FENYKL OBECNÝ – Foeniculum vulgare


Tato původně středomořská bylinka ve volné přírodě neroste, naproti tomu ji pro vynikající léčivé i chuťové vlastnosti nacházíme téměř v každé bylinkové zahradě. Semeno fenyklu dostaneme koupit v lékárně jako lék, i v obchodě s potravinami jako koření. Používá se také na výrobu likérů, bonbonů a v kosmetice. Už středověcí bylinkáři předepisovali fenykl na uvolnění plynatosti, proti střevním potížím a bolení břicha, které tak často trápí děti v kojeneckém věku. Doporučuje se i pro kojící matky, neboť zlepšuje kvalitu a zvyšuje množství mateřského mléka. Jeho dobré působení se s mlékem přenáší i na děťátko. Fenykl dobře působí i na průdušky,

je mírně močopudný, zlehčuje průběh menstruace a celkově posiluje organismus, což se projevuje obzvláště u starých lidí. Zevně slouží silný odvar na nemoci očí, je dobrou voňavou přísadou do inhalačních a napařovacích směsí. Silnější dávky fenyklového čaje nebo dlouhodobé samostatné užívání může vyvolat podráždění ledvin a trávicích orgánů. V běžných malých dávkách a čajových směsích ho můžeme užívat bez obav.

Fenykl se objevuje už na egyptskýcb papyrusech. Jako lék ho znali také Číňané a Římané, kteří ho používali při problémech s očima. Říkalo se, že když si zmije protírají oči fenyklem, aby lépe viděly, proč by nepomohl i člověku.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist