Dnes je:FAZOL OBECNÝ – Phaseolus vulgarit


Tato prastará kulturní rostlina je u nás dobře známá a často pěstovaná. Když se vysoko vyváže na oporu a bohatě rozkvete, patří k ozdobám každé zahrady. K léčebným účelům slouží zelené plody, které sbíráme, pokud jsou už zralé a semena se dají vyloupat, ale ještě měkké, šťavnaté, ne suché.Nejcennější látkou, kterou fazol obsahuje, je tzv. „rostlinný inzulín“, kvůli němuž je společné s borůvkou základní složkou bylinných léků proti cukrovce. Můžeme jej užívat i samostatně.

Ve směsi s dalšími stejně působícími bylinkami, jako je borůvka a jeřabina, je jeho účinek silnější. Fazol má také močopudné účinky, proto jej můžeme přidávat do čajů na revmatické obtíže, močové a ledvinové kameny, vodnatění a při vysokém krevním tlaku. Fazol je spolehlivá a bezpečná rostlina, nemá žádné nepříznivé účinky, můžeme jej užívat také samostatně a dlouhodobě. Syrový je však jedovatý, což se týká i nevařených lusků.

fazole jsou prastarou kulturní rostlinou jihoamerických Indiánů. Když je dobyvatelé dovezli z Peru, dlouho sloužily jako okrasna rostlina. V 17. století se začaly organizovat populární fazolové slavnosti, které jim pomohly se rozšířit po celé Evropě. Jejich „špatnou“ vlastností je, že u některých lidí vyvolávají plyna-tost.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist