Dnes je:DIVIZNA VELKOKVĚTÁ – Verbascum densiflorum


Vysoká, zářivá „královská svíce“ divizny patří k nejkrásnějším jevům v naší přírodě, proto se často objevuje také v zahrádkách. Květy se otvírají postupně, proto je sbíráme denně, nejlépe za slunečného dne kolem poledne. Oblíbenou květní drogu můžeme také koupit v lékárnách a prodejnách s bylinkami.Vysoký obsah slizovitých látek předurčil diviznu k léčení průdušek a plic.

Uvolňuje hleny, čistí průdušky při kašli a chrapotu, léčí zánět hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Velké čerstvé listy divizny můžeme přikládat na různá bolestivá místa a rány, podobně jako listy devětsilu. Divizna nemá žádné nepříznivé účinky a může se užívat i samostatně.

Divizna má několik zajímavých praktických uplatnění. Do jejích velkých listu se v římských dobách balily fíky, aby zůstaly dlouho čerstvé. Květy se používaly k výrobě knotů do svíček Jejich žlutou barvu využívaly starší dámy k barvení vlasů. Ale váže se k ní i zázrak z pohádky: Chcete se stát neviditelnými? Stačí vypít teplý odvar z divizny.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist