Dnes je:CIBULE KUCHYŇSKÁ – Allium cepa


Odborný název cibule říká, že patří do rodiny česneku a také její vlastnosti jsou v mnohém podobné, například také „pálí“ sliznice úst a trávicího ústrojí. Cibule je nenahraditelná v kuchyni, bez tzv. cibulového základu by většina vařených jídel neměla tu správnou chuť. Chceme-li využít všechny vynikající léčivé vlastnosti cibule, musíme ji používat převážně syrovou. Tak se i jedla jako tradiční potrava, když doplňovala těžce stravitelnou slaninu. Podobně jako u česneku, tak i u cibule bychom mohli vyjmenovat celou řadu příznivých účinků na celý organismus. Syrová cibule je vynikající zdravotní prevence, i všestranný lék.

Snižuje hladinu cukru v krvi, čistí žaludek a střeva, zlepšuje trávení, uklidňuje, reguluje krevní tlak, pomáhá při chřipce, kašli a nachlazení, má protinádorové účinky. Už nejstarší recepty používaly cibuli i zevně na záněty plic a průdušek, vředy, kožní nemoci, při bodnutí hmyzem nebo pokousání zvířaty.Cibuli považujme za základ zdravé výživy, konzumujme ji pravidelně a často. Ne však mnoho najednou, neboť může podráždit žaludek. Stačí půl středně velké cibule, jako salát nebo přílohu k jídlu, pro zmírnění pálivosti ji pokapeme citronem.

Sumerové znali a pěstovali cibuli už tři tisíciletí před naším letopočtem. Od nejstarších dob ji pěstovali i v Me-zopotámii, Persii, Indii a ve východní Asii, Také egypští stavitelé pyramid se při práci posilňovali cibulí. Římští vojáci konzumovali cibuli ve velkém množství, neboť věřili, že dodává sílu a odvahu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist