Dnes je:ČESNEK SETÝ – Allium sativum


Najdeme ho v každé kuchyni a mnozí také vědí, že je mimořádně zdravý – jen s jeho konzumací se stále nemůžeme sžít. Česnek totiž nejen pálí, ale i „smrdí“. Jeho účinné látky pronikají až do nejjemnějších krevních kapilár a vylučují se přes pokožku, což trvá několik hodin. Právě přitom si musíme uvědomit, že česnek je nejlepším rostlinným lékem vůbec, který má jen pozitivní účinky na všechny tělesné orgány. Proto česnek považujeme za každodenní zdravotní prevenci i doplněk každé léčby. Je na nás, jak se s jeho nespolečenskou vlastností vyrovnáme. Existuje několik rad, jak jeho pach odstranit, ale vždy se to může podařit jen částečně. Chceme-li plně využívat jeho účinné látky, nemůžeme ho nijak upravovat, neboť tím se vždy více či méně ničí. Konzumujme ho proto večer doma nebo v přírodě.Z mnohokrát ověřených léčivých účinků je nejdůležitější už vzpomínaný účinek

na krevní oběh a lymfatický systém, přitom se čistí krev a reguluje krevní tlak, zvlášť když je vysoký. Česnek snižuje obsah cholesterolu v krvi, posiluje organismus, zpomaluje stárnutí, zvyšuje sexuální aktivitu a potenci, je účinným podpůrným prostředkem při léčbě rakoviny. Působí antibioticky a antisepticky, už jeho výpary ničí mikroby. Dezinfikuje vnitřní orgány, posiluje činnost srdce a pomáhá při cukrovce. Česnek je vynikajícím lékem i zevně, ale protože dráždí pokožku, chráníme ji jemnou gázou nebo krémem. Jako u všech léků, platí i u česneku, že jej u-žíváme s mírou. Jeho silné působení může vyvolat podráždění trávicího traktu a může být nebezpečné pro oběhový systém. Česnek užívejme pravidelně, ale jen 1 až 3 stroužky denně, ne více.

Už ve starověku byl česnek kultovní rostlinou i univer¬zálním lékem, tím, co zabíjí všechny nemoci. Řečtí lékaři jej nazvali „páchnoucí růže". Ve starém Egyptě dostávali stavitelé pyramid denně sil¬nou dávku Česneku, což pro¬spívalo nejen jejich zdraví, ale podporovalo také sílu a pra-covitost. Česnek se přidával i kohoutům do krmiva těsně před zápasem.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist