Dnes je:



ČESNEK MEDVĚDÍ – Allium ursinum


emně pálivé aromatické listy česneku medvědího jsou pro mnoho jeho milovníků rostlinnou pochoutkou, kterou si můžeme dopřát jen na jaře, a to jen krátce. V naší přírodě se medvědí česnek nevyskytuje často, ale na nalezištích, obvykle v hustších listnatých lesích, je mimořádně hojný a vytváří souvislé porosty. Droga se dá ve specializovaných prodejnách i koupit. Medvědí česnek má podobné všestranné ú-činky jako česnek kuchyňský. Celkově působí slaběji, ale některých látek obsahuje více. Jeho výhodou je, že zimou oslabenému organismu dodává první jarní vitaminy a další

zdraví prospěšné látky. Přitom léčí trávicí trakt, srdce a krevní oběh, reguluje krevní tlak a pomáhá při arterioskleróze. Je preventivním všelékem, který využíváme co nejvíce. Při běžné konzumaci čerstvých listů jako součásti potravy předávkování nehrozí, při užívání jiných preparátů dodržujme obvyklé dávky, neboť i taková zdravá rostlinka se může projevit nepříznivě.

Tato odrůda česneku roste hojně na Sibiři, kde jej s oblibou konzumují medvědi, což se přeneslo do jeho pojmenování. Roste i na většině evropského území, ale lidé ho konzumují jen zřídka. Ve středověku byl prý medvědí česnek účinným prostředkem proti upírům.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist