Dnes je:



ČERNOHLÁVEK OBECNÝ – Prunella vulgaris


Jsou to malá, sympatická, při pohledu zblízka docela pěkná kvítečka, s nimiž se často setkáváme na loukách, okrajích lesů a mýtinách. Hodně podobný, někdy až k nerozeznání, je trochu statnější černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora), který obsahuje úplně stejné látky. Z obou druhů sbíráme během celého léta kvetoucí nať, což je jediný způsob získání této drogy.Černohlávek má podobné hojivé a dezinfekční účinky jako jitrocel a řebříček.

Pomačkané listy přikládáme přímo na drobnější poranění, záněty a kožní onemocnění. Je také dobrou přísadou do napařovacích směsí při zánětových o-nemocněních průdušek, obličeje, hlavy a hnisu v dutinách. Silný odvar, nejlépe společně se šalvěji, yzopem nebo heřmánkem, je dobrým kloktadlem na záněty ústní dutiny a krku. Své proti-zánětlivé působení potvrzuje černohlávek i při vnitřním užívání, můžeme ho používat do čajů proti průjmům a problémům s trávením a při nemocech ženských orgánů. Užívání černohlávku obvyklým způsobem nemá žádné vedlejší účinky.

Kvůli typickým květům podobným starodávným včelím úlům nazýváme černohlávek také „včelím úlem“. Ve středověku byl povazován za nejlepší bylinný lék k hojení ran jakéhokoliv druhu. Má mnoho léčivých účinku, pro než ho Matthioli nazval „boží spása“. Mladé listy černohlávku můžeme konzumovat jako vitaminový salát.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist