Dnes je:BUKVICE LÉKAŘSKÁ – Betonica offtcinalis


Když na loukách vykvetou bukvice, blíží se vrchol léta. Na místech, kde roste ve skupinách vytváří bukvice působivé fialové ostrůvky. Této univerzální bylinky si můžeme během několika minut nasbírat zásobu na celý rok. Odřízneme jen horní část natě na začátku květení. Když to nestihneme, droga se dá i koupit.Léčivé účinky bukvice se nejčastěji uplatňují k léčení dýchacích orgánů, proti astmatu,kašli a zánětu průdušek. Dobře však poslouží i při zánětu ledvin a močového měchýře, ženských nemocech, nervových poruchách, epilepsii, trávicích problémech, ojedinělá je i schopnost oživovat údy po mrtvici. Zevně můžeme přikládat kašovité obklady z čerstvé nebo spařené drogy na vředy a různé kožní nemoci. Bukvice všechno léčí, přitom ničemu neškodí, můžeme ji užívat bez obav nejen jako čaj, ale i ve formě vín a bylinných likérů.

a zánětu průdušek. Dobře však poslouží i při zánětu ledvin a močového měchýře, ženských nemocech, nervových poruchách, epilepsii, trávicích problémech, ojedinělá je i schopnost oživovat údy po mrtvici. Zevně můžeme přikládat kašovité obklady z čerstvé nebo spařené drogy na vředy a různé kožní nemoci. Bukvice všechno léčí, přitom ničemu neškodí, můžeme ji užívat bez obav nejen jako čaj, ale i ve formě vín a bylinných likérů.

Egypťané věřili, že bukvice zahání všechno zlo, proto ve svých příbytcích často pálili její nať. Už lékař římského císaře Augusta jí léčil téměř všechna onemocnění. O její funkci jako všeléku svědčí i-talské přísloví „venda la tonica et compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvicia.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist