Dnes je:BENEDIKT LÉKAŘSKÝ – Cnicus benedictus


Vzhled této rostliny – bodláku – je odstrašující, ale skutečnost není až tak hrozná, ostny jsou měkké, příliš nepíchají. Benedikt pochází ze Středomoří, u nás se jen pěstuje. Je to stará a velmi cenná bylinka s mohostrannými léčivými účinky. Drogu tvoří kvetoucí nať, kterou můžeme běžně koupit v lékárně. Protibakteriální a protinádorové působení benediktu se odpradávna využívá při léčbě rakoviny, kde patří k nejlepším rostlinám a uplatňuje se i zevně ve formě obkladů z čerstvé šťávy nebo vysypáváním ran práškem z usušené natě.

Toto působení se spojuje i s velmi dobrým účinkem na trávicí soustavu, čemuž odpovídá jeho hořká chuť. Má i další dobré vlastnosti – posiluje srdce a nervy, tonizuje organismus a pomáhá při revmatických nemocech.Při vnitřním užívání je benedikt citlivý na předávkování, silnější čaj může vyvolat zvracení a nevolnost. Vylučuje se jeho užívání při onemocněních ledvin a v těhotenství.

Ve středověku nazývali benedikt „požehnaný bodlák“, neboť čistí krev, ničí hnilobu a byl nejúčinnějším lékem při morových epidemiích. Slavný bylinkář Matthioli si benediktu velmi vážil a tvrdily že když rakovinové nádory zničí část těla až do kosti, prásek z benediktu ránu zacelí a naroste nová tkáň.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist