Dnes je:BAZALKA PRAVÁ – Ocimum basilicum


Patří mezi čeleď hluchavkovitých a kvete bíle. Daří se jí v teplých, slunných a chráněných polohách a vyžaduje 5 hodin slunečního svitu denně a teploty nad 10°C. Kvete od června do září.

Tato milá, u nás jen pěstovaná rostlinka se u milovníků bylinek objevuje často v truhlíku na okně, kde po celý rok kvete a voní. Přitom ji máme vždy po ruce a můžeme několika lístečky okořenit a zkrášlit obložené chlebíčky a saláty. Prodává se jako léčivá rostlina i jako koření. Bazalka nemá jednoznačně určené léčebné použití, ale kvůli svým všestranně příznivým zdravotním účinkům se uplatňuje jako přísada do různých čajových směsí.

Bazalka je univerzální bylina, která tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku, působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Je vhodná proti nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích, proti křečím, preventivně ji můžeme pít i samostatně, Zlepšuje tvorbu mateřského mléka, mírně zvyšuje krevní tlak a prospívá i žaludku, zvlášť při poruchách používání syntetických léků. Dobré vlastnosti bazalky se projevují také tím, že nemá žádné nepříjemné účinky. Měli bychom ji proto užívat častěji, zvlášť jako koření.

Pro svou příjemnou chuť a vůni si našla bazalka v různých kulturách odlišné uplatnění. Ve starověkém Řecku ji užívali jako vzácné koření a sloužila také jako lék při uštknutí hadem nebo škorpionem. V řecké církvi je součástí svěcené vody, kterou kladou k oltářům, protože prý jako první vyrostla u Ježíšova hrobu. V Mexiku nosí lidé nať bazalky v pytlíku na krku, aby byli bohatí a neopouštělo je Štěstí.

Bazalkový čaj:

2 lžičky čerstvé nebo sušené bazalky zalijeme 250 ml horké vody. Necháme 5 minut louhovat pod pokličkou. Čaj můžeme použít jako kloktadlo nebo nápoj proti kašli, který pijeme 2x denně po malých doušcích.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist