Dnes je:Aloe pravá - aloe vera


Jejím domovem jsou suché tropické oblasti Asie a Afriky, možná proto je trochu podobná kaktusu. Jako ozdobnou rostlinu ji můžeme dostat v květinářství, často se objevuje i v domácnostech. Z jejích pěstitelů si zřejmě málokdo uvědomuje, jaký mimořádný lék aloe představuje. K zevnímu použití slouží čerstvé listy, i bez úpravy, stačí je jen nakrájet na tenko. Vnitřně se obvykle používá zahuštěná šťáva – sabur. Aloe patří mezi hořké byliny, proto prospívá především žaludku a celému trávicímu traktu.

Řadí se mezi nejlepší rostlinné léky na zácpu a pro své povzbudivé účinky na všechny funkce organismu se považuje za preventivní lék proti rakovině. Čerstvá šťáva je dezinfekčním a hojivým prostředkem, který můžeme používat přímo na drobná poranění, popáleniny, všechny kožní problémy a v kosmetice. Při vnitřním užívání aloe silně prokrvuje tělesné orgány a může nastat i vnitřní krvácení, proto ji dávkujeme velmi opatrně. Její užívání se nedoporučuje v těhotenství a při nemocech ledvin.

Aloe patří mezi nejstarší léčivé rostliny, jaké kdy lidstvo poznalo. V bibli se píše, že tělo Krista bylo zavinuto do plátna posypaného lístky myrty a práškem z aloe. Během vojenských tažení Alexandra Velkého pomáhalo aloe zacelovat rány vojáků. V Evropě se objevilo v 10. století, když ji začali dovážet z jižní Afriky.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist